BADANIA W NASZYM LABORATORIUM
BADANIE I
Zwiększenie plonów

Badania pokazują, że stosowanie Linii AgroBacs może
zwiększać plony od 27% 76%

Lepsza zdrowotność roślin

Odnotowaliśmy wzrost zawartości chlorofilu i odporności
na stres.

Wynik Analizy:

Widoczny efekt hamowania wzrostu szczepu Bacillus Subtilis
DSM 1091 przez szczep Pseudomonas Fluorescens DSM 6607

Wynik Analizy:

Brak antagonistycznego wpływu szczepu Bacillus Subtilis DSM 1091 na szczep Pseudomonas Fluorescens DSM 6607

BADANIE II
BADANIE WPŁYWU OPRYSKU GLEBY DWOMA KONKURENCYJNYMI MIKROBIOLOGICZNYMI PREPARATAMI NAWOZOWYMI NA WZROST PSZENICY W WARUNKACH ZAKWASZENIA GLEBY.
CEL BADANIA:

Celem badania była ocena wpływu oprysku dwoma różnymi preparatami mikrobiologicznymi na wzrost i rozwój pszenicy ( jarej) uprawianej w warunkach zakwaszonej gleby.

MATERIAŁ BADAWCZY

Roślina modelowa: Pszenica jara

Preaparty mikrobiologiczne:

  • Preparat z serii AgroBac ( nasza seria), połączony preparat SecureBac i SecureBacP w dedykowanych stężeniach zawierający szczepy bakterii promujących wzrost roślin, Bacillus subtilis oraz Pseudomonas fluorescens
  • Preparat konkurencyjny, gdzie producent deklaruje, że zawiera w swoim składzie: szczepy: Bacillus megaterium, Bacillus amyloliqefaciens, Bacillus pumilus, Bacillus licheniformis, Bacillus coagulans, Bacillus laterosporus, Bacillus mucilaginosus, Bacillus polymyxa.
WARUNKI BADANIA:
  • Gleba zakwaszona (pH =4,97) poprzez dodatek kwasu siarkowego
  • Temperatura prowadzenia uprawy : 22oC (+/- 1oC)
  • Podlewanie uprawy wg potrzeb poprzez zraszanie spryskiwanie powierzchni ( średnie zużycie wody w przeliczeniu na doniczkę wynosiło 1 L przez okres 22 dni prowadzenia uprawy
  • Lokalizacja : doświadczenie w warunkach laboratoryjnych
  • Układ: oba warianty w trzech powtórzeniach
METODYKA:
  1. Przygotowanie gleby: Gleba została przygotowana poprzez kontrolowaną aplikację zakwaszającego dodatku – roztworu 1% kwasu siarkowego w dawce 2,1 ml na 1 kg gleby (ustalono eksperymentalnie)

Procedura przygotowania : Roztwór kwasu wymieszano z glebą. Odczekano 48 h w celu stabilizacji gleby i pH. Zmierzono pH za pomocą pehametru. W tym celu wymieszano 10 g suchej gleby z 25 ml destylowanej wody. Umieszczono na wytrząsarce na 1 h. Następnie odstawiono na 1 h, aby cząstki gleby opadły na dno. Mierzono pH wklarownej części roztworu glebowego. Uzyskano pH gleby o wartości 4,97.

 

  1. Siew i uprawa: Pszenicę wysiewano w regularnych odstępach po 35 ziaren na doniczkę. Zastosowano oprysk zgodnie z zalecanymi dawkami preparatów:
  • SecureBac 5l/ha i SecureBac P 5l/ha w 250 l wody (zalecana dawka Agro Bacs)
  • Preparat konkurencyjny (zalecana dawka producenta) 2l/ha w 250 l wody

Łączne pole doniczek na jeden wariant wyniósł 1800 cm2  (0,18 m2) = 0,000018 ha

Roztwór AgroBacs zawierał 0,9 ml SecureBac, 0,9 ml SecureBac P i 4,5 ml wody

Roztwór konkurencyjny zawierał 0,04 ml preparatu i 4,5 ml wody.

Otrzymanymi roztworami spryskano powierzchnie doniczek.

Prowadzono obserwacje.

Dzień 16

Po lewej korzeń pszenicy z uprawy z wykorzystaniem preparatu z serii Secure Bac. Po prawej korzeń z uprawy z wykorzystaniem preparatu konkurencji.

Po lewej korzeń pszenicy z uprawy z wykorzystaniem preparatu z serii Secure Bac. Po prawej korzeń z uprawy z wykorzystaniem preparatu konkurencji.
Wszelkie pomiary wykonane po zakończeniu prowadzenia uprawy w 15 dniu.

WYNIKI I OBSERWACJE:
  • Wzrost i rozwój rośliny – Pszenica z uprawy z wykorzystaniem preparatów serii SecureBac wykazała szybszy wzrost we wczesnych fazach rozwoju co widoczne było w wyższej roślinności w porównaniu do uprawy z wykorzystaniem preparatu konkurencji. Rośliny miały także bardziej intensywną barwę zieloną, co wskazuje na wyższą zawartość chlorofilu.

W uprawie z SecureBac wykiełkowała także większa liczba nasion, z 60 posianych nasion wykiełkowało 48. W uprawie z produktu konkurencyjnego wykiełkowało ostatecznie 38 nasion z 60 posianych.System korzeniowy – Rośliny z uprawy z SecureBac miały bardziej rozbudowany system korzeniowy, co wpływa korzystnie na zdolność pobierania składników odżywczych. Korzenie były masywniejsze, a korzenie boczne były znacznie większe i występowały w większej ilości niż w uprawie produktu konkurencyjnego, co przekłada się na lepszą stabilność rośliny i większą zdolność do przechowywania składników odżywczych, korzenie boczne zwiększają efektywność pobierania wody i składników odżywczych, a większa ich gęstość poprawia zdolność rośliny do konkurencji z innymi roślinami o zasoby.

  • Średnia masa świeżej części nadziemnej wynosiła dla uprawy z SecureBac 0,14 g na jeden kłos, z kolei dla uprawy z konkurencji 0,1 gna jeden kłos.

Średnia wysokość części nadziemnej wynosiła dla uprawy Secure Bac 22,3 cm. Natomiast dla uprawy z Bacillis vip średnia wysokość wyniosła 18,6 cm.

Większa masa części nadziemnej  świadczy o lepszej produktywności rośliny, jest to kluczowy wskaźnik w ocenie plonotwórczości pszenicy, ponieważ bezpośrednio przekłada się na wydajność ziarna.

WNIOSKI:
  • Preparat SecureBac w warunkach zakwaszenia gleby korzystnie wpływał na wzrost i rozwój roślin w porównaniu do preparatu konkurencji.
  • Stosowanie preparatów Secure Bac  i Secure Bac P w jednej aplikacji znacząco łagodzi negatywne skutki zakwaszenia i poprawia wzrost pszenicy oraz korzystnie wspomaga proces adaptacyjnej  reakcji roślin na trudne warunki pH gleby.
Scroll to Top